homepage ČeskyEnglishItalianoEspañol

Winners of the New Prague Dance Festival

Competition 2017

 

The New Prague Dance festival together with the National Theatre in Prague, The Dance Faculty of the Charles University (AMU), Dr. Prof. Vaclav Janecek and Grishko Ltd. would like to thank all participants for their excellent artistic appearance on the stage and for their company, which we all enjoyed so much. We are very proud of this experience and we all enjoyed the time spent together. Thank you all very much!

With open hearts we look forward for the next year's XXII. edition, hopefully again filled with all the emotions, happiness and culture in the magical city of Prague!

and now... WITH A GREAT PLEASURE WE INTRODUCE THE WINNERS OF THE NEW PRAGUE DANCE FESTIVAL 2017

 

 

GRAND PRIX - 1000 EUR

 

BYU COUGARETTE DANCE TEAM - USA


 

Junior GRAND PRIX - 500 EUR

 

DANCE CITY ACADEMY KELOWNA - CANADA


 

GRISHKO AWARD - 1000 EUR

 

NICKY´S DANCE STUDIO - MALTA


 

FESTIVAL PARTICIPANTS PRIX

 

KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA


 

SPECIAL PERSONAL AWARD OF THE DIRECTOR OF NPDF

 

DANSSTUDIO BOUGER - BELGIUM


 

BIDfood Czech Republic PRIX

 

KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA


 

CHOREOGRAPHY

 

I. place BYU COUGARETTE DANCE TEAM - USA
for "At the River Edge" by Alan Salazar
II. place JAY DANCE COMPANY - HONG KONG
for "All Choreographies" by Wu Kam Ming
III. place Tine Van Maelsaekes VILLA DANSA - BELGIUM
for "Sand" by Tine Van Maelsaeke


 

CLASSICAL DANCE

 

I. place BALLET SCHOOL VERONIQUE LENAERS - BELGIUM
II. place SOUTHWEST VIRGINIA BALLET - USA
III. place DIYAROGLU BALLET SCHOOL - TURKEY


 

CONTEMPORARY DANCE

 

I. place AVIVIT DANCE ART - ISRAEL
for "All choreographies"
II. place DANSCOMPAGNIE TROS MOVIMENTO - BELGIUM
for "Vertigo"
III. place Tine Van Maelsaekes VILLA DANSA - BELGIUM
for "All choreographies"


 

JAZZ/HIP HOP

 

I. place DANSSTUDIO BOUGER - BELGIUM
for "All choreographies"
II. place DANSCOMPAGNIE TROS MOVIMENTO - BELGIUM
for "Vertigo"
III. place KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA
for "Galaxy of Stars Return to Planet Earth"


 

DANCE THEATRE

 

I. place JAY DANCE COMPANY - HONG KONG
for "All choreographies"
II. place AVIVIT DANCE ART - ISRAEL
for "Yentl"
III. place DANSSCHOOL ENcore - BELGIUM
for "Army of Lies"


 

TALENT OF DANCE

 

Berre Oz / DIYAROGLU BALLET SCHOOL - TURKEY

Işıl Algan / DIYAROGLU BALLET SCHOOL - TURKEY

Lara Cocks / NICKY´S DANCE STUDIO - MALTA

Elena Scicluna / NICKY´S DANCE STUDIO - MALTA

Sorcia Joyal / DANCE CITY ACADEMY KELOWNA - CANADA

Gene Hayer / DANCE CITY ACADEMY KELOWNA - CANADA

Olivia Scott / SOUTHWEST VIRGINIA BALLET - USA

Abiel Mutale / KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA

 


 

PEDAGOGY OF DANCE

 

I. place Veronique Lenaers
BALLET SCHOOL VERONIQUE LENAERS - BELGIUM
II. place Aniko Kryski / Cheryl Blumke
DANCE CITY ACADEMY KELOWNA - CANADA
III. place Pedro Szalay
SOUTHWEST VIRGINIA BALLET - USA


 

CITY OF PRAGUE PRIX

 

DANSSCHOOL ENcore - BELGIUM


 

DANCE FLOWER-BUD

 

I. place STUDIO LIEL KIRYAT SHMONA - ISRAEL
II. place KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA
III. place NICKY´S DANCE STUDIO - MALTA


 

NOVA SCENA ND PRIX

 

ALICIA GUY DANCE PROJECT - USA


 

DANCE FOLKLORE / ETHNIC

 

I. place SANSKRUTI The ARTS GROUP - INDIA
for "Rajasthani Song"
II. place STUDIO LIEL KIRYAT SHMONA - ISRAEL
for "African Dance"
III. place MASTER SCHOOL of DANCE E. TSOUMA - GRECE
for "Character Dance"


 

DANCE COSTUME

 

I. place SANSKRUTI The ARTS GROUP - INDIA
for "Bharatnatyam"
II. place DIYAROGLU BALLET SCHOOL - TURKEY
for "Paquita - Grand Pas"
III. place STUDIO LIEL KIRYAT SHMONA - ISRAEL
for "All choreographies"


 

DANCING HAND NPDF PRIX

 

MASTER SCHOOL of DANCE E. TSOUMA - GRECE
IDALIA ROBERTA KUROWSKA - POLAND


 

AWARDING CEREMONY

 

Home | Why take part | Program | Workshop | Price and accommodation | Rules | FAQ | Theatres | History | Video | Partners | Registration form | Contacts

webmaster facebook Grishko Hotely Ibis Bidfood Copyright 1994 - 2018 © New Prague Dance Festival