homepage ČeskyEnglishItalianoEspañol

Winners of the New Prague Dance Festival

Competition 2019

 

The New Prague Dance festival together with the National Theatre in Prague, The Dance Faculty of the Charles University (AMU), Dr. Prof. Vaclav Janecek and Grishko Ltd. would like to thank all participants for their excellent artistic appearance on the stage and for their company, which we all enjoyed so much. We are very proud of this experience and we all enjoyed the time spent together. Thank you all very much!

With open hearts we look forward for the next year's XXIVth edition from 4th till 10th July 2020, hopefully again filled with all the emotions, happiness and culture in the magical city of Prague!

and now... WITH A GREAT PLEASURE WE INTRODUCE THE WINNERS OF THE NEW PRAGUE DANCE FESTIVAL 2019

 

 

GRAND PRIX - 1000 EUR

 

BRIGHAM YOUNG UNIVERSITY - USA


 

Junior GRAND PRIX - 500 EUR

 

KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA


 

GRISHKO AWARDS 1000 EUR - VOUCHER

 

SOUTHWEST VIRGINIA BALLET - USA


 

FESTIVAL PARTECIPANTS PRIX

 

KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA


 

SPECIAL PERSONAL AWARDS OF THE DIRECTOR NPDF

 

STUDIO LIEL KIRYAT SHMONA - ISRAEL

+ CLOWES FOR YOUNGEST DANCERS
Miss Nicole Del Carmen Chon Chan - Panama
Mr Ongeziwe Kwena Otsile - South Africa

+ fro anniversary 10 years with NPDF
Miss Ntando Georgia Nyati - South Africa


 

BIDfood Czech Republic PRIX

 

SCALADANCERS - PANAMA


 

CHOREOGRAPHY

 

I. place BRIGHAM YOUNG UNIVERSITY - USA
for "Changeover" by Jenn Freeman
II. place FLOCON de NEIGE & JAY DANCE - HONG KONG
for "All choreographies" by WU, Kam Ming
III. place TRANSITIONS DANCE ACADEMY - GIBRALTAR
for "Hanging Tree" by Gillaine Alman


 

CLASSICAL DANCE

 

I. place ART CENTER - TURKEY
II. place G&G DANCE STUDIO - PANAMA
III. place SOUTHWEST VIRGINIA BALLET - USA


 

CONTEMPORARY DANCE

 

I. place JERUSALEM DANCE THEATER - ISRAEL
II. place GESTELLAE BALLET - BELGIUM
III. place TEST DANCE THEATRE - POLAND


 

JAZZ/HIP HOP

 

I. place STUDIO LIEL KIRYAT SHMONA - ISRAEL
for "Space and Time"
II. place DANCERS STUDIO "R" - ISRAEL
for "Henzel and Gretel / Ami and Tami"
III. place GESTELLAE BALLET - BELGIUM
for "Birds"


 

DANCE THEATRE

 

I. place FLOCON de NEIGE & JAY DANCE - HONG KONG
for "All choreographies"
II. place TRANSITIONS DANCE ACADEMY - GIBRALTAR
for "Avatar"
III. place JERUSALEM DANCE THEATER - ISRAEL
for "Orphan"


 

TALENT OF DANCE

 

TSHEGOFATSO MOTSIE RORISANG / KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA

ASLI ÖZMAN / ART CENTER - TURKEY

GÜLŞAH ÇAĞLA DÜĞEN / ART CENTER - TURKEY

RAVID KEDMI / JERUSALEM DANCE THEATER - ISRAEL

ZUCKER MIKA / DANCERS STUDIO "R" - ISRAEL

SISIPHO BUTELE / KIM FIELD DANCE ACADEMY - SOUTH AFRICA

MARIA GABRIELA ALVAREZ / SCALADANCERS - PANAMA

MARIA ALINA CORDOBA / G&G DANCE STUDIO - PANAMA


 

PEDAGOGY OF DANCE

 

I. place MRS YILCA AROSEMENA
G&G DANCE STUDIO - PANAMA
II. place MRS PERVIN KERIMOVA SARI
ART CENTER - TURKEY
III. place MRS MAGDALENA ESCALA
SCALADANCERS - PANAMA


 

CITY OF PRAGUE PRIX

 

DANCERS STUDIO "R" - ISRAEL


 

DANCE FLOWER-BUD

 

I. place ART CENTER - TURKEY
II. place TRANSITIONS DANCE ACADEMY - GIBRALTAR
III. place G&G DANCE STUDIO - PANAMA


 

NOVA SCENA ND PRIX

 

FINAL FOUR DANCE GROUP - ISRAEL


 

DANCE FOLKLORE / ETHNIC

 

I. place Shanghai Hengxing A&C Training School - CHINA
II. place SAKSHAM ACADEMY - INDIA
III. place Bulbul Lalitakala Academy Bafa - BANGLADESH


 

DANCE COSTUME

 

I. place Shanghai Hengxing A&C Training School - CHINA
II. place STUDIO LIEL KIRYAT SHMONA - ISRAEL
III. place G&G DANCE STUDIO - PANAMA


 

DANCING HAND NPDF PRIX

 

FINAL FOUR DANCE GROUP - ISRAEL
TEST DANCE THEATRE - POLAND


 

AWARDING CEREMONY

 

Home | Why take part | Program | Workshop | Price and accommodation | Rules | FAQ | Theatres | History | Video | Partners | Registration form | Contacts

webmaster facebook Grishko Hotely Ibis Bidfood Copyright 1994 - 2018 © New Prague Dance Festival